Prezydent podpisał ustawę z 17 września 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (tzw. Tarcza 5.0). Przepisy tej ustawy wskazują branżowo przedsiębiorców, którzy będą mogli skorzystać ze świadczenia postojowego i dodatkowego świadczenia postojowego oraz ze zwolnienia z obowiązku opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień br.
Wspomniana ustawa:
– została opublikowana w Dzienniku Ustaw z 23 września 2020 r. pod poz. 1639, a część jej regulacji (m.in. tych w zakresie świadczenia postojowego i zwolnienia ze składek ZUS) wejdzie w życie po 21 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, tj. 15 października br. Od tego dnia będzie można wnioskować o wsparcie z ZUS na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS;
– nowelizując ustawę antykryzysową wprowadza w szczególności:
- wydłużenie terminu na składanie wniosków o przyznanie świadczeń na dofinansowanie wynagrodzeń pracowników, o których mowa w art. 15g i art. 15gg ustawy antykryzysowej;
- uprawnienie organizatora turystyki do ubiegania się o wypłatę na rzecz podróżnego środków pieniężnych wpłaconych przez tego podróżnego na rzecz organizatora turystki na poczet imprezy turystycznej – w przypadku odstąpienia od umowy o udział w imprezie turystycznej lub rozwiązania tej umowy pozostającego w bezpośrednim związku z wybuchem epidemii wirusa SARS-CoV-2. Ustawa zawiera także przepisy regulujące zasady i tryb składania wniosków przez organizatora turystyki, treść wniosku podróżnego, na rzecz którego ma zostać dokonana wypłata oraz zadania Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, w tym przepisy dotyczące ochrony danych osobowych;
- stworzenie w Banku Gospodarstwa Krajowego Turystycznego Funduszu Zwrotów, z którego mają być realizowane, do wyczerpania zgromadzonych na nim środków, wypłaty na rzecz podróżnych, gdy podróżny nie otrzymał lub nie wyraził zgody na przyjęcie vouchera, o którym mowa w art. 15k ust. 2 ustawy antykryzysowej. Środki Funduszu pochodzić będą z: wpłat z budżetu państwa, z części której dysponentem jest minister właściwy do spraw turystyki, odsetek od lokat okresowo wolnych środków Funduszu Zwrotów zdeponowanych w bankach, oraz odsetek od środków przekazanych w depozyt, wpłaty z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, zwrotów wypłat oraz wpłat z innych tytułów;
- stworzenie w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym Turystycznego Funduszu Pomocowego, z którego mają być realizowane wypłaty na pokrycie zwrotów podróżnym wpłat należności za imprezy turystyczne, które nie zostały lub nie zostaną zrealizowane z powodu ogłoszenia albo wystąpienia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub w miejscu realizacji imprezy turystycznej nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności w rozumieniu art. 4 pkt 15 ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 548 oraz z 2020 r. poz. 568). Środki tego Funduszu pochodzić będą z: wpłat i opłat organizatorów turystyki, odsetek od środków pieniężnych gromadzonych na rachunku bankowym, z przychodów z lokat środków Funduszu Pomocowego, ze środków uzyskanych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny z pożyczek i kredytów na rzecz Funduszu Pomocowego, ze składek organizatorów turystyki (w wysokości nie wyższej niż 30 zł od każdego podróżnego z tytułu zawartej umowy o udział w imprezie turystycznej), ze zwrotów wypłat oraz z innych wpływów.
- dodatkowe świadczenie postojowe dla osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą, o której mowa w dodawanym art. 15zs1 ust. 1 ustawy antykryzysowej;
– wprowadza także zmiany w następujących ustawach:
- ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe;
- ustawie z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych;
- ustawie z dnia 5 listopada 2009 r. o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych;
- ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych;
- ustawie z dnia 15 lipca 2020 r. o Polskim Bonie Turystycznym.
Omawiana ustawa wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem:
1) art. 1 pkt 1, pkt 3 w zakresie dodawanych przepisów art. 15kc ust. 1–4 oraz ust. 13, 20 i 21 i pkt 14, które wchodzą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia;
2) art. 1 pkt 3 w zakresie dodawanych przepisów art. 15kc ust. 5–12, ust. 14–19 i ust. 22, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2021 r.;
3) art. 1 pkt 4–7 i pkt 10–13, które wchodzą w życie po upływie 21 dni od dnia ogłoszenia.
Wsparcie z ZUS
Ustawa wprowadza m.in. trzy formy wsparcia udzielanego przez ZUS przedstawicielom branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej:
Prawo do świadczenia postojowego uzyskali przedsiębiorcy, którzy prowadzą przeważającą działalność jako agenci turystyczni i przewodnicy turystyczni.
Prawo do dodatkowego świadczenia postojowego będzie przysługiwało przedsiębiorcom, dla których przeważającym rodzajem prowadzonej działalności gospodarczej jest:
- transport turystyczny,
- wystawianie i występowanie w przedstawieniach teatralnych, operowych, baletowych, cyrkowych,
- prowadzenie pokojów zagadek, domów strachu, dyskotek, salonów gier elektronicznych, plaż, jarmarków.
Będzie przysługiwało płatnikom sektora turystycznego, hotelarskiego, organizacji i obsługi targów, konferencji, wystaw (na podstawie kodu przeważającej działalności przedsiębiorcy według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) 2007).
Świadczenie postojowe
Świadczenie postojowe po raz pierwszy przysługuje osobom prowadzącym działalność oznaczoną na dzień złożenia wniosku, jako rodzaj przeważającej działalności kodem 79.11.A, 79.90.A (agenci i przewodnicy turystyczni).
- prawo do świadczenia będą mieli przedsiębiorcy, którzy prowadzą przeważającą działalność oznaczoną kodem 79.11.A (agenci turystyczni) jeśli:
- rozpoczęli prowadzenie pozarolniczej działalność gospodarczej przed 1 kwietnia 2020 r.,
- zamieszkują na terytorium RP, mają obywatelstwo RP, Państwa Członkowskiego UE, Państwa Członkowskiego EFTA, Konfederacji Szwajcarskiej lub są cudzoziemcami legalnie przebywającymi na terytorium RP,
- odnotowali przestój w prowadzeniu tej działalności gospodarczej w następstwie wystąpienia COVID-19,
- nie podlegają ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu, chyba że podlegają ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.
Świadczenie postojowe przysługuje w wysokości 80% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalanego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, obowiązującego w 2020 r. nie więcej niż trzykrotnie. Jeżeli świadczenie wcześniej zostało już trzykrotnie wypłacone to nie przysługuje ono ponownie.
- prawo do świadczenia postojowego będą mieli przedsiębiorcy, którzy prowadzą przeważającą działalność oznaczoną kodem 79.90.A (przewodnicy turystyczni) jeśli:
- zamieszkują na terytorium RP, mają obywatelstwo RP, Państwa Członkowskiego UE, Państwa Członkowskiego EFTA, Konfederacji Szwajcarskiej lub są cudzoziemcami legalnie przebywającymi na terytorium RP,
- odnotowali przestój w prowadzeniu działalności gospodarczej w następstwie wystąpienia COVID-19,
- zawiesili prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej po dniu 31 sierpnia 2019 r.,
- działalność ma charakter sezonowy i w 2019 r. była wykonywana przez okres nie dłuższy niż 9 miesięcy.
Świadczenie postojowe przysługuje w wysokości 80% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalanego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, obowiązującego w 2020 r. nie więcej niż trzykrotnie. Jeżeli świadczenie wcześniej zostało już trzykrotnie wypłacone to nie przysługuje ono ponownie.
Wyjaśnienia ZUS
Kogo dotyczy?
Ciebie, jeśli prowadzisz pozarolniczą działalność gospodarczą i rodzaj przeważającej działalności, według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) 2007, oznaczony jest następującym kodem:
- 11.A – działalność agentów turystycznych,
- 90.A – działalność pilotów wycieczek i przewodników turystycznych.
Jakie warunki musisz spełnić, aby skorzystać ze świadczenia postojowego?
Jeśli Twoja działalność (jej przeważająca część) oznaczona jest kodem 79.11.A (działalność agentów turystycznych), to warunki są następujące:
- mieszkasz w Polsce i jesteś obywatelem RP albo masz prawo czasowego lub stałego pobytu na terytorium RP,
- rozpocząłeś prowadzenie działalności przed 1 kwietnia 2020 r.,
- masz przestój w prowadzeniu działalności z powodu COVID-19,
- nie podlegasz ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu, np. umowy o pracę, zlecenia, chyba że podlegasz ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.
Jeśli na dzień złożenia wniosku o świadczenie postojowe Twoja przeważająca działalność oznaczona jest kodem 79.90.A (działalność pilotów wycieczek i przewodników turystycznych), to warunki są następujące:
- mieszkasz w Polsce i jesteś obywatelem RP albo masz prawo czasowego lub stałego pobytu na terytorium RP,
- masz przestój w prowadzeniu działalności z powodu COVID-19,
- zawiesiłeś prowadzenie działalności po 31 sierpnia 2019 r.,
- Twoja działalność ma charakter sezonowy i w 2019 r. wykonywałeś ją maksymalnie przez 9 miesięcy.
Ważne!
Oświadczenia we wniosku o świadczenie postojowe (RSP-DB), składasz pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
Co zyskasz?
- Otrzymasz środki finansowe w wysokości 2 080 zł (80% kwoty minimalnego wynagrodzenia w 2020 r.), które zrekompensują utratę przychodów z prowadzonej działalności.
- Świadczenie postojowe możesz otrzymać maksymalnie trzy razy.
- Świadczenie postojowe otrzymasz na rachunek bankowy, który podasz we wniosku.
Ważne!
Kwota świadczenia postojowego, które wypłacimy w 2020 r. jest wolna od podatku dochodowego.
Jak złożyć wniosek?
- Możesz złożyć wniosek (RSP-DB) tylko elektronicznie:
Możesz złożyć wniosek najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii.
Jakie warunki musisz spełnić, aby skorzystać ze świadczenia postojowego kolejny raz?
- Musisz złożyć oświadczenie we wniosku RSP-DK, że Twoja sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku nie poprawiła się.
- Kolejne świadczenie otrzymasz nie wcześniej niż w następnym miesiącu po tym, w którym otrzymasz wcześniejsze świadczenie.
Jak się z Tobą skontaktujemy?
- Jeśli będziemy mieli wątpliwości dotyczące wniosku, skontaktujemy się z Tobą e-mailem lub telefonicznie.
- Jeśli pozytywnie rozpatrzymy Twój wniosek, otrzymasz świadczenie postojowe na konto, które podałeś we wniosku.
- Jeśli odmówimy Ci prawa do świadczenia postojowego, wydamy decyzję. Znajdziesz ją na swoim koncie na PUE ZUS lub prześlemy ją pocztą.
Czy możesz się odwołać od decyzji?
- Jeśli nie zgadzasz się z decyzją, w której odmawiamy Ci prawa do świadczenia postojowego, możesz odwołać się do sądu (według zasad Kodeksu postępowania cywilnego), za naszym pośrednictwem.
- Odwołanie złóż na piśmie, w ciągu miesiąca od dnia, w którym otrzymasz decyzję.
Gdzie otrzymasz pomoc?
W dni robocze (od poniedziałku do piątku) w godzinach 7-18 pod numerem ogólnopolskiej infolinii 22 560 16 00.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 17 września 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2020 r. poz. 1639).
Dodatkowe świadczenie postojowe
O dodatkowe świadczenie postojowe mogą ubiegać się osoby, które na dzień złożenia wniosku, prowadziły jako przeważającą działalność oznaczoną kodem PKD 49.39.Z, 77.39.Z, 90.01.Z, 90.02.Z, 93.29.A, 93.29.B, 93.29.Z (wykaz PKD poniżej), jeśli:
- uzyskały przychód z tej działalności w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku, niższy co najmniej o 75% w stosunku do przychodu uzyskanego w tym samym miesiącu kalendarzowym w 2019 r.
- wcześniej skorzystały ze świadczenia postojowego (otrzymały co najmniej jedno świadczenie).
Dodatkowe świadczenie postojowe przysługuje w takiej samej wysokości co wcześniej wypłacone świadczenie i przysługuje nie więcej niż trzykrotnie.
Wyjaśnienia ZUS
Kogo dotyczy?
Ciebie, jeśli prowadzisz pozarolniczą działalność gospodarczą oznaczoną, według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) 2007, kodem:
- 49.39.Z – pozostały transport lądowy pasażerski, gdzie indziej niesklasyfikowany,
- 77.39.Z – wynajem i dzierżawa pozostałych maszyn, urządzeń oraz dóbr materialnych, gdzie indziej niesklasyfikowana,
- 79.11.A – działalność agentów turystycznych,
- 90.01.Z – działalność związana z wystawianiem przedstawień artystycznych,
- 90.02.Z – działalność wspomagająca wystawianie przedstawień artystycznych,
- 93.29.A – działalność pokojów zagadek, domów strachu, miejsc do tańczenia i w zakresie innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni,
- 93.29.B – pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna, gdzie indziej niesklasyfikowana,
- 93.29.Z – pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna.
Jakie warunki musisz spełnić, aby skorzystać ze świadczenia?
Otrzymasz dodatkowe świadczenie postojowe jeśli:
- rodzaj Twojej przeważającej działalności oznaczony jest kodem PKD wymienionym w punkcie „Kogo dotyczy?”,
- przychód z tej działalności (w rozumieniu przepisów podatkowych) w miesiącu przed tym, w którym składasz wniosek, jest niższy co najmniej o 75% w stosunku do tego, który uzyskałeś w tym samym miesiącu w 2019 r.,
- wcześniej skorzystałeś ze świadczenia postojowego – otrzymałeś co najmniej jedno świadczenie.Dodatkowe świadczenie postojowe stanowi pomoc publiczną. Dlatego możemy wystąpić do Ciebie o informacje na temat Twojej sytuacji ekonomicznej i otrzymanej już przez Ciebie pomocy publicznej związanej z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem epidemii COVID-19. Informacje te będą potrzebne do oceny dopuszczalności pomocy publicznej.
Oświadczenia we wniosku o dodatkowe świadczenie postojowe (RSP-DD), składasz pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
Co zyskasz?
- Otrzymasz środki finansowe w takiej samej wysokości co wcześniej wypłacone świadczenie postojowe (2 080 zł albo 1 300 zł).
- Możesz otrzymać dodatkowe świadczenie postojowe maksymalnie trzy razy.
- Otrzymasz dodatkowe świadczenie postojowe na rachunek bankowy, który podasz we wniosku.
Ważne!
Kwota wypłaconego dodatkowego świadczenia postojowego w 2020 r. jest opodatkowana.
Jakie warunki musisz spełnić, aby skorzystać z dodatkowego świadczenia postojowego kolejny raz?
- Musisz zaznaczyć we wniosku (RSP-DD), że występujesz o kontynuację wypłaty świadczenia i złożyć w nim oświadczenie, że sytuacja materialna wykazana we wniosku o dodatkowe świadczenie postojowe nie uległa poprawie.
- Nie możesz wystąpić o kontynuację wypłaty świadczenia dodatkowego, jeśli nie złożyłeś wniosku o dodatkowe świadczenie postojowe.
- Nie możesz złożyć wniosku o kontynuację wypłaty świadczenia dodatkowego w tym samym miesiącu, w którym składasz wniosek RSP-DD pierwszy raz.
Jak złożyć wniosek?
- Możesz złożyć wniosek (RSP-DD) tylko elektronicznie:
- przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS (skorzystaj z instrukcji, plik doc 420kb),
- przez PUE ZUS, za pośrednictwem strony gov.pl (link do strony zewnętrznej).
- Możesz złożyć wniosek najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii.
Jak się z Tobą skontaktujemy?
- Jeśli będziemy mieli wątpliwości dotyczące wniosku, skontaktujemy się z Tobą e-mailem lub telefonicznie.
- Jeśli pozytywnie rozpatrzymy Twój wniosek, otrzymasz dodatkowe świadczenie postojowe na konto wskazane we wniosku. Wyślemy Ci także – na Twoje konto na PUE ZUS lub pocztą – informację o wartości udzielonej pomocy publicznej.
- Jeśli odmówimy Ci prawa do dodatkowego świadczenia postojowego, wydamy decyzję. Znajdziesz ją na swoim koncie PUE ZUS lub prześlemy ją pocztą.
Czy możesz się odwołać od decyzji?
- Jeśli nie zgadzasz się z decyzją, w której odmawiamy Ci prawa do dodatkowego świadczenia postojowego, możesz odwołać się do sądu (według zasad Kodeksu postępowania cywilnego), za naszym pośrednictwem.
- Odwołanie złóż na piśmie, w ciągu miesiąca od dnia, w którym otrzymasz decyzję.
Gdzie otrzymasz pomoc?
W dni robocze (od poniedziałku do piątku) w godzinach 7-18 pod numerem ogólnopolskiej infolinii 22 560 16 00.
Zwolnienie z obowiązku opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r.
Zwolnienie z opłacania należnych składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. przysługuje płatnikom składek, którzy na dzień złożenia wniosku prowadzili jako przeważający rodzaj działalności, działalność oznaczoną kodami PKD 49.39.Z, 55.10.Z, 77.39.Z, 79.11.A, 79.90.A, 82.30.Z, 90.01.Z, 90.02.Z, 93.29.A, 93.29.B, 93.29.Z (wykaz PKD poniżej), jeśli:
- byli zgłoszeni jako płatnicy składek przed 30 czerwca 2020 r.
- przychód z tej działalności w rozumieniu przepisów podatkowych uzyskany w pierwszym miesiącu kalendarzowym, za który składany jest wniosek o zwolnienie z opłacania składek był niższy co najmniej o 75% w stosunku do przychodu uzyskanego w tym samym miesiącu kalendarzowym w 2019 r.
- deklaracje rozliczeniowe i imienne raporty miesięczne zostaną złożone za miesiące wskazane we wniosku najpóźniej do 31 października br.,
- wniosek o zwolnienie z opłacania należnych składek zostanie złożony nie później niż do 30 listopada br.
Zwolnienie będzie przysługiwało niezależnie od tego czy zostały opłacone składki za wskazany we wniosku okres.
Wyjaśnienia ZUS
Kogo dotyczy?
Ciebie, jeśli rodzaj przeważającej działalności, według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) 2007, oznaczony jest następującym kodem:
- 49.39.Z – pozostały transport lądowy pasażerski, gdzie indziej niesklasyfikowany,
- 55.10.Z – hotele i podobne obiekty zakwaterowania,
- 77.39.Z – wynajem i dzierżawa pozostałych maszyn, urządzeń oraz dóbr materialnych, gdzie indziej niesklasyfikowana,
- 79.11.A – działalność agentów turystycznych,
- 79.90.A – działalność pilotów wycieczek i przewodników turystycznych,
- 82.30.Z – działalność związana z organizacją targów, wystaw i kongresów,
- 90.01.Z – działalność związana z wystawianiem przedstawień artystycznych,
- 90.02.Z – działalność wspomagająca wystawianie przedstawień artystycznych,
- 93.29.A – działalność pokojów zagadek, domów strachu, miejsc do tańczenia i w zakresie innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni,
- 93.29.B – pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna, gdzie indziej niesklasyfikowana,
- 93.29.Z – pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna.
Jakie warunki musisz spełnić, aby skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek?
- Aby skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek musisz spełnić następujące warunki:
- rodzaj przeważającej działalności, którą prowadzisz musi być oznaczony kodem PKD wymienionym w punkcie „Kogo dotyczy?”,
- byłeś zgłoszony jako płatnik składek przed 30 czerwca 2020 r.,
- przychód z działalności (w rozumieniu przepisów podatkowych) uzyskany w pierwszym miesiącu kalendarzowym, za który składasz wniosek o zwolnienie z opłacania składek, jest niższy co najmniej o 75% w stosunku do przychodu, który uzyskałeś w tym samym miesiącu w 2019 r.,
- złożyłeś deklaracje rozliczeniowe i imienne raporty miesięczne za miesiące wskazane we wniosku najpóźniej do 31 października br. (chyba, że jesteś zwolniony z obowiązku ich składania),
- złożysz wniosek o zwolnienie z opłacania składek (RDZ-B) nie później niż do 30 listopada 2020 r.
- Zwolnienie z opłacania należności z tytułu składek stanowi pomoc publiczną. Pomoc tę może otrzymać przedsiębiorstwo, które na 31 grudnia 2019 r. i na dzień złożenia wniosku nie było w trudnej sytuacji. Wynika to z regulacji UE. Dlatego we wniosku musisz podać informacje dotyczące sytuacji ekonomicznej – czy na 31 grudnia 2019 r. i na dzień złożenia wniosku:
- w przypadku spółki akcyjnej, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki komandytowo-akcyjnej – wysokość niepokrytych strat przewyższała 50% wysokości zarejestrowanego kapitału,
- w przypadku spółki jawnej, spółki komandytowej, spółki partnerskiej oraz spółki cywilnej – wysokość niepokrytych strat przewyższała 50% wysokości jej kapitału według ksiąg spółki,
- podmiot spełniał kryteria kwalifikujące go do objęcia/jest objęty postępowaniem upadłościowym, w przypadku podmiotu innego niż mikroprzedsiębiorca, mały lub średni przedsiębiorca – w ciągu ostatnich dwóch lat stosunek długów do kapitału własnego był większy niż 7,5, a stosunek zysku operacyjnego powiększonego o amortyzację do odsetek był niższy niż 1.
Przedsiębiorstwo jest w trudnej sytuacji, gdy spełniona jest choć jedna z wymienionych przesłanek.
Na podstawie regulacji UE przyjęliśmy, że przedsiębiorca znajduje się w trudnej sytuacji, jeżeli na 31 grudnia 2019 r. i na dzień złożenia wniosku o zwolnienie z opłacania składek zalegał z opłacaniem należności z tytułu składek za okres dłuższy niż 12 miesięcy. Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy przedsiębiorca na 31 grudnia 2019 r. lub na dzień złożenia wniosku o zwolnienie z opłacania składek realizuje zawartą z ZUS umowę o rozłożenie na raty należności z tytułu składek.
Dla mikro i małych przedsiębiorców znaczenie ma tylko objęcie postępowaniem upadłościowym.
- We wniosku oprócz informacji dotyczących sytuacji ekonomicznej musisz też podać:
- wielkość podmiotu (mikroprzedsiębiorca, mały przedsiębiorca, średni przedsiębiorca, inny przedsiębiorca), powiązanie z innymi przedsiębiorcami,
- datę utworzenia podmiotu,
- formę prawną podmiotu,
- czy otrzymałeś pomoc na ratowanie, której nie spłaciłeś, lub pomoc na restrukturyzację której nadal podlegasz,
- czy otrzymałeś już pomoc publiczną związaną z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem epidemii COVID-19.
Oświadczenia we wniosku o zwolnienie z opłacania składek (RDZ-B), składasz pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
Co zyskasz?
- Zwolnimy Cię z opłacania składek na: ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r.
- Jeżeli opłaciłeś składki, ale spełniasz warunki aby zwolnić Cię z ich płacenia, to gdy otrzymasz informację o zwolnieniu z opłacania składek, możesz wystąpić z wnioskiem o ich zwrot. Nadpłatę zwrócimy, jeśli nie masz zaległości na koncie.
Jak złożyć wniosek?
- Możesz złożyć wniosek (RDZ-B) tylko elektronicznie:
- przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS (skorzystaj z instrukcji, plik doc 1,3mb),
- przez PUE ZUS, za pośrednictwem strony gov.pl (link do strony zewnętrznej).
- Wniosek możesz złożyć od 15 października 2020 r. do 30 listopada 2020 r.
Jak się z Tobą skontaktujemy?
- Jeśli będziemy mieli wątpliwości dotyczące wniosku, skontaktujemy się z Tobą e-mailem lub telefonicznie.
- Informacje na temat swojego wniosku znajdziesz na PUE ZUS.
- Informację o rozstrzygnięciu wniosku prześlemy pocztą lub dostaniesz ją na PUE ZUS. Aby odebrać odpowiedź z ZUS na PUE ZUS, zaloguj się do swojego konta, wejdź w [Dokumenty i wiadomości] i w [Skrzynce odbiorczej] przejdź do [Dokumentów wymagających poświadczenia odbioru].
Czy możesz się odwołać od decyzji?
- Jeśli nie zgadzasz się z decyzją, w której odmawiamy Ci zwolnienia z opłacania składek, możesz złożyć wniosek do Prezesa ZUS o ponowne rozpatrzenie sprawy. Wystarczy, że złożysz pismo w tej sprawie do ZUS. Masz na to 14 dni od dnia doręczenia decyzji.
- Jeśli Prezes ZUS rozpatrzy negatywnie Twój wniosek, będziesz mógł złożyć skargę do sądu na tę decyzję. Będziesz miał na to 30 dni od doręczenia decyzji. Jeżeli rozstrzygnięcie sądu będzie dla Ciebie negatywne, będziesz musiał opłacić zaległe składki z odsetkami.
Tabela „Wykaz kodów według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) 2007”
Forma wsparcia Tarcza 5.0 | PKD | Rodzaj działalności |
Świadczenie postojowe | 79.11.A | Działalność agentów turystycznych |
Świadczenie postojowe | 79.90.A | Działalność pilotów wycieczek i przewodników turystycznych |
Dodatkowe świadczenie postojowe | 49.39.Z | Pozostały transport lądowy pasażerski, gdzie indziej niesklasyfikowany |
Dodatkowe świadczenie postojowe | 77.39.Z | Wynajem i dzierżawa pozostałych maszyn, urządzeń oraz dóbr materialnych, gdzie indziej niesklasyfikowana |
Dodatkowe świadczenie postojowe | 90.01.Z | Działalność związana z wystawianiem przedstawień artystycznych |
Dodatkowe świadczenie postojowe | 90.02.Z | Działalność wspomagająca wystawianie przedstawień artystycznych |
Dodatkowe świadczenie postojowe | 93.29.A | Działalność pokojów zagadek, domów strachu, miejsc do tańczenia i w zakresie innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni |
Dodatkowe świadczenie postojowe | 93.29.B | Pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna, gdzie indziej niesklasyfikowana |
Dodatkowe świadczenie postojowe | 93.29.Z | Pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna |
Zwolnienie ze składek | 49.39.Z | Pozostały transport lądowy pasażerski, gdzie indziej niesklasyfikowany |
Zwolnienie ze składek | 55.10.Z | Hotele i podobne obiekty zakwaterowania |
Zwolnienie ze składek | 77.39.Z | Wynajem i dzierżawa pozostałych maszyn, urządzeń oraz dóbr materialnych, gdzie indziej niesklasyfikowana |
Zwolnienie ze składek | 79.11.A | Działalność agentów turystycznych |
Zwolnienie ze składek | 79.90.A | Działalność pilotów wycieczek i przewodników turystycznych |
Zwolnienie ze składek | 82.30.Z | Działalność związana z organizacją targów, wystaw i kongresów |
Zwolnienie ze składek | 90.01.Z | Działalność związana z wystawianiem przedstawień artystycznych |
Zwolnienie ze składek | 90.02.Z | Działalność wspomagająca wystawianie przedstawień artystycznych |
Zwolnienie ze składek | 93.29.A | Działalność pokojów zagadek, domów strachu, miejsc do tańczenia i w zakresie innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni |
Zwolnienie ze składek | 93.29.B | Pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna, gdzie indziej niesklasyfikowana |
Zwolnienie ze składek | 93.29.Z | Pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna |
Dofinansowanie i refundacja z PFRON dla korzystających z rozwiązań Tarczy 5.0
Skorzystanie ze zwolnienia z obowiązku opłacania składek ZUS przewidziane w Tarczy 5.0 będzie miało istotny wpływ na udzielaną przez PFRON pomoc w postaci dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych oraz refundacji składek na ubezpieczenia społeczne. Zwrócono na to uwagę w informacji zamieszczonej na stronie internetowej PFRON (www.pfron.org.pl), w której czytamy: „(…) Regulacja w zakresie zwolnienia z obowiązku opłacenia składek ZUS obowiązuje od 15 października 2020 r. i dotyczy okresów sprawozdawczych z deklaracji składanych do ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. – niezależnie od tego, czy zostały opłacone składki za wskazany we wniosku okres (…). Dla pracodawców osób niepełnosprawnych, w zależności od daty wypłaty wynagrodzenia pracownika, mogą być to okresy sprawozdawcze w PFRON: lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. (gdy wynagrodzenie jest płacone w tym samym miesiącu) lub czerwiec, lipiec, sierpień 2020 r. (gdy wynagrodzenie jest płacone w kolejnym miesiącu). Dla osób niepełnosprawnych ubiegających się o refundację składek ZUS, okresy zwolnienia w ZUS odpowiadają okresom wnioskowania o refundację do PFRON. (…)
Zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. a refundacja składek na ubezpieczenia społeczne
Osoba niepełnosprawna wykonująca działalność gospodarczą, oznaczoną według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) 2007, jako rodzaj przeważającej działalności, kodami 49.39.Z, 55.10.Z, 77.39.Z, 79.11.A, 79.90.A, 82.30.Z, 90.01.Z, 90.02.Z, 93.29.A, 93.29.B, 93.29.Z, spełniająca warunki (o których mowa na witrynie ZUS), która skorzysta z możliwości zwalniania z płatności składek ZUS, nie składa wniosku Wn-U-G do PFRON za miesiące, których dotyczy zwolnienie z opłacania składek.
W przypadku złożenia wniosku Wn-U-G/otrzymania refundacji składek za okres sprawozdawczy, objęty zwolnieniem, osoba niepełnosprawna wykonująca działalność gospodarczą zobowiązana jest sporządzić zerującą korektę wniosku Wn-U-G i zwrócić kwotę pobraną w nadmiernej wysokości wraz z odsetkami naliczonymi od tej kwoty, od dnia jej otrzymania do dnia zwrotu, w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych. Odsetek nie nalicza się w przypadku, gdy wystąpienie okoliczności, powodujących obowiązek zwrotu było niezależne od niepełnosprawnego przedsiębiorcy (…). Niepełnosprawny przedsiębiorca pisemnie informuje PFRON o tym, iż obowiązek zwrotu był od niego niezależny. Korekta wniosku powinna zawierać wartość 0 zł w pozycjach, w których wpisuje się kwoty opłaconych składek oraz kwoty do wypłaty (poz. 17, 18, 23 wniosku Wn-U-G), a pole dotyczące daty zapłacenia składek pozostaje niewypełnione (poz. 45 we wniosku Wn-U-G).
Zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. a dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych
Pracodawca zatrudniający osoby niepełnosprawne, wykonujący działalność gospodarczą oznaczoną według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) 2007, jako rodzaj przeważającej działalności, kodami 49.39.Z, 55.10.Z, 77.39.Z, 79.11.A, 79.90.A, 82.30.Z, 90.01.Z, 90.02.Z, 93.29.A, 93.29.B, 93.29.Z, spełniający warunki (o których mowa na witrynie ZUS), który skorzysta z możliwości zwolnienia z płatności składek ZUS, we wniosku o dofinansowanie do wynagrodzeń wykazuje koszty płacy, bez uwzględnienia składek ZUS (pozycja 52 formularza INF-D-P – koszty płacy bez składek ZUS, a pozycja 53 formularza INF-D-P – bez pomniejszenia z tytułu zwolnienia z opłacania składek do ZUS). Wynika to z brzmienia art. 26a ust. 4 ustawy o rehabilitacji (…), zgodnie z którym dofinansowanie przysługuje do maksymalnie 90% lub 75% faktycznie poniesionych miesięcznych kosztów płacy.
Pracodawca uprawniony do zwolnienia z płatności składek ZUS, który w składanych wnioskach (za lipiec, sierpień, wrzesień 2020 r. lub czerwiec, lipiec, sierpień 2020 r. – w zależności od daty wypłaty wynagrodzenia pracownikowi) uwzględni składki ZUS w kosztach płacy pracowników niepełnosprawnych (poz. 52 w załączniku INF-D-P), zobowiązany jest sporządzić korektę wniosków Wn-D z załącznikami i wykazać w poz. 52 w załączniku/ach INF-D-P faktycznie poniesione koszty płacy, tj. wyłącznie wynagrodzenie netto i zaliczkę na podatek dochodowy. Ponadto, gdy należna za te okresy sprawozdawcze kwota dofinansowania zmniejszy się, to należy zwrócić kwotę pobraną w nadmiernej wysokości wraz z odsetkami naliczonymi od tej kwoty, od dnia jej otrzymania do dnia zwrotu, w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych. Odsetek nie nalicza się w przypadku, gdy wystąpienie okoliczności, powodujących obowiązek zwrotu było niezależne od pracodawcy (…). Pracodawca informuje PFRON pisemnie o tym, iż obowiązek zwrotu był niezależny od pracodawcy. (…)”.